BOĞULMUŞ FITIK

Eğer fıtığı içeri itemezseniz, fıtıkların içeriği karın duvarında sıkışabilir (hapsedilebilir). Bir hapsedilmiş herni boğulmuş olabilir, bu da sıkışan dokuya giden kan akışını keser. Strangulated fıtık, tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Bir strangulated fıtığın belirtileri ve belirtileri şunlardır:

ÇOCUKLARDA BELİRTİLER

Yenidoğanlarda ve çocuklarda kasık fıtığı, doğumda mevcut olan karın duvarındaki zayıflıktan kaynaklanır. Bazen fıtık, bir bebek bağırsak hareketi sırasında ağlayarak, öksürürken veya zorlarken görülebilir. O, huzursuz olabilir ve normalden daha az iştahlı olabilir. Daha büyük bir çocukta, çocuk öksürdüğünde, bağırsak hareketi sırasında sarkarken veya uzun bir süre beklediğinde, bir fıtık daha belirgin olabilir.

Kasık kemiğinizin her iki tarafındaki kasıklarınızda ağrılı veya fark edilir bir şişlik varsa doktorunuza başvurun. Bu şişkinlik, ayakta dururken daha belirgin olabilir ve genellikle elinizi doğrudan etkilenen bölgeye koyarsanız hissedebilirsiniz. Bir fıtık çıkıntısı kırmızı, mor veya koyu ise derhal tıbbi yardım alın.

NEDENLER

Bazı inguinal fıtıkların belirgin bir nedeni yoktur. Diğerleri sonucunda ortaya çıkabilir:

Birçok insanda, karın zarının (periton) düzgün kapanmadığı durumlarda, inguinal herniye yol açan karın duvarı zayıflığı ortaya çıkar. Diğer inguinal herniler, yaşlanma, yorucu fiziksel aktivite veya sigaraya eşlik eden öksürük nedeniyle kasların zayıfladığı veya bozulduğu yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişir.

Zayıflıklar, hayatın ilerleyen dönemlerinde karın duvarı içinde, özellikle de bir yaralanma veya karın ameliyatı sonrasında da ortaya çıkabilir. Erkeklerde zayıf nokta genellikle spermatik kordun skrotuma girdiği inguinal kanalda görülür. Kadınlarda, inguinal kanal uterusu yerinde tutmaya yardımcı olan bir bağ taşır ve bazen uterustan bağ dokusu kasık kemiğini çevreleyen dokuya bağlandığında herni gelişir.

RİSK FAKTÖRLERİ

İnguinal herni gelişmesine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

Bir inguinal herni komplikasyonları şunlardır:

ÖNLEME

Bir inguinal herniye duyarlı hale getiren doğuştan kusuru önleyemezsiniz. Bununla birlikte, karın kaslarınız ve dokularınızdaki gerginliği azaltabilirsiniz. Örneğin:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL