GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ HASTALIĞI (GERD)

Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), mide asidinin sıklıkla ağzınıza ve midenize (özofagus) bağlanan tüpe geri aktığı zaman ortaya çıkar. Bu ters yıkama (asit reflü) özofagusun astarını tahriş edebilir.

Birçok insan zaman zaman asit reflü yaşıyor. GERD haftada en az iki kez oluşan hafif asit reflüsü veya haftada en az bir kez oluşan orta ila şiddetli asit reflüdür. Çoğu insan GERD’in rahatsızlığını yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan ilaçlarla yönetebilir. Ancak GERD’li bazı kişilerin semptomları hafifletmek için daha güçlü ilaçlara veya ameliyatlara ihtiyacı olabilir.

GÖRH’nin yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

Gece asit reflüsü varsa, aşağıdakileri de deneyimleyebilirsiniz:

GERD sık asit reflüsü neden olur. Yutkunduğunuzda, yemek borunuzun dibinde bulunan dairesel bir kas bandı (alt özofageal sfinkter), midenize yiyecek ve sıvı akmasını sağlamak için gevşer. Daha sonra sfinkter tekrar kapanır. Sfinkter anormal bir şekilde gevşerse veya zayıflarsa, mide asidi özofagusunuza geri akabilir. Asitin bu sürekli ters yıkanması özofagusun astarını tahriş eder, çoğu kez iltihaplı hale gelir.

RİSK FAKTÖRLERİ

GERD riskinizi artırabilecek durumlar şunları içerir:

Asit reflüsü ağırlaştırabilir faktörler şunlardır:

KOMPLİKASYONLAR

Zamanla, özofagusta kronik iltihaplanma neden olabilir:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL