SAFRA KESESİ

Safra kesesi; karaciğerin alt kısmında bulunan, karaciğerden salgılanan safranın toplandığı torba şeklinde bir organdır.

Safra kesesi taşları; safra kesenizde oluşabilecek sindirim sıvısı birikintileridir. Safra taşı boyutları kum tanecikleri kadar küçük, bir golf topu büyüklüğünde olabilmektedir. Safra taşlarında semptomlar yaşayan insanlar genellikle safra kesesi çıkarma ameliyatına ihtiyaç duyar. Eğer safra kesesi taşları semptomlardan dolayı olmuyorsa tipik olarak tedaviye ihtiyaç duymaz.

Safra Kesesi Kanseri:

Bir safra taşı kanal içine yerleşir ve tıkanmaya neden olursa ortaya çıkan semptomlar şöyledir:

DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURMALIYIZ?

Çok şiddetli karın ağrısı ile rahat bir oturma pozisyonu dahi bulamamak, cildinizin ve gözlerinizin sararması, titreme ve yüksek ateş gibi belirti ve semptomunuz varsa doktorunuza başvurunuz.

RİSK FAKTÖRLERİ

SAFRA TAŞI RİSKİNİ AZALTAN YÖNTEMLER

LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİ

Safra kesesini çıkarmak için yapılan işleme verilen isimdir(kolesistektomi). Safra kesesi taşları sıklıkla tekrarlayabilir ve doktorunuz safra kesenizi çıkarmak için ameliyat önerebilir. Safra keseniz alındıktan sonra safra, safra kesenizde depolanmak yerine doğrudan karaciğerinizden ince bağırsağınıza akar. Safra kesesinin çıkarılması, gıdaları sindirme kabiliyetinizi etkilemez ancak genellikle geçici olan ishale neden olabilir.

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL