PANKREAS KANSERİ

Yaygın kanserler arasında, pankreas kanseri en kötü prognozlardan birine sahiptir. Pankreatik kanser sıklıkla herhangi bir semptom ortaya çıkmadan önce büyür ve yayılır, tanıdan beş yıl sonra hastaların sadece% 6’sı hala hayatta kalır.

Bununla birlikte, bazı pankreatik hastalar için, Whipple prosedürü olarak bilinen karmaşık bir cerrahi, hayatı uzatabilir ve potansiyel bir tedavi olabilir. Başarılı bir Whipple prosedürü geçirenler, beş yıllık bir sağkalım oranını% 25’e kadar çıkabilir. Erken evrede ise operasyon sonrası sağ kalım yüzde 45 lere kadar çıkabilir.

Karatepe Kliniğinde Dr. Karatepe, Whipple prosedürünü başarılı bir şekilde gerçekleştirebilen Türkiye’deki birkaç doktordan biridir. Son 7 yılda 600 ün üstünde başarılı whipple ameliyatı gerçekleştirmiştir. Ayrıca kliniğimizde uygun hastalarda total laparoskopik whipple ameliyatı rutin olarak yapılmaktadır.

PANKREATİKODUADENEKTOMİ PROSEDÜRÜ(WHİPPLE)

Whipple prosedürü, pankreasın başını, ince bağırsağın ilk bölümünü, safra kesesi ve safra kanalını çıkarmak için karmaşık bir işlemdir.

Whipple prosedürü, tümörleri ve pankreas, bağırsak ve safra kanalının diğer bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Pankreas başı ile sınırlı olan pankreatik kanseri tedavi etmek için en sık kullanılan ameliyattır. Whipple prosedürünü uyguladıktan sonra cerrah, ameliyattan sonra normal olarak yiyecekleri sindirmek için kalan organları yeniden bağlar.

Whipple prosedürü zor ve zorlu bir işlemdir, ciddi risklere sahip olabilir. Ancak, bu ameliyat özellikle kanserli kişiler için hayat kurtarıcıdır. Türkiye genelinde çok az sayıda cerrah bu prosedürü yerine getirebilmektedir.

İLGİLİ PROSEDÜRLER

Durumunuza bağlı olarak, diğer pankreas operasyonları gerekli olabilir. Seçenekler, tümörler veya vücuttaki bozukluklar ve pankreasın kuyruğu için ameliyatı içerir. Pankreasın sol tarafını (gövdesi ve kuyruğu) çıkarmak için cerrahi distal pankreatektomi olarak adlandırılır. Bu prosedürle cerrahınızın dalağınızı çıkarması gerekebilir. Bir pankreas olmadan nispeten normal olarak yaşayabilir, ancak ömür boyu insülin ve enzim replasmanına ihtiyaç duyacaktır.

NEDEN YAPILDI

Whipple prosedürü, pankreas, duodenum veya safra kanalı kanseri veya diğer bozukluklardan etkilenen insanlar için olası bir tedavi seçeneğidir. Pankreas, karnınızın üst kısmında, karnınızın arkasında yatan hayati bir organdır. Safra taşıyan karaciğer ve kanallarla yakından çalışır. Pankreas, özellikle yağ ve protein içeren yiyecekleri sindirmenize yardımcı olan enzimleri serbest bırakır. Pankreas ayrıca kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olan hormonları da salgılar.

Whipple prosedürü aşağıdakileri tedavi etmek için bir seçenektir:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL