SAFRA KESESİ KANSERİ

Safra kesesi kanseri safra kesesinde başlayan kanserdir. Karnınızın sağ tarafındaki küçük bir armut şeklindeki organ olan safra kesesi, karaciğerin hemen altındadır. Safra kesesi, karaciğeriniz tarafından üretilen bir sindirim sıvısı olan safrayı depolar.

Safra kesesi kanseri nadirdir, ancak safra kesesi kanseri ilk evrelerinde keşfedildiğinde, tedavi şansı çok yüksektir.

Safra kesesi kanserinin teşhis edilmesi zordur, çünkü sıklıkla belirgin bir belirti veya semptom göstermez. Ayrıca, safra kesesinin nispeten gizli yapısı, safra kesesi kanserinin saptanmadan büyümesini kolaylaştırır.

Safra kesesi kanserinin semptomları arasında;

SAFRA KESESİ VE SAFRA KANALI

Safra kesesi kanserine neyin neden olduğu net değildir. Safra kesesi kanserinin, sağlıklı safra kesesi hücrelerinin DNA’larında değişiklik geliştirdiği zaman oluştuğu bilinmektedir. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrolden çıkmasına ve normal olarak diğer hücreler ölünce yaşamaya devam etmesine neden olur. Biriken hücreler, safra kesesinin ötesine geçebilen ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturur.

Çoğu safra kesesi kanseri, safra kesesinin iç yüzeyini hizalayan glandüler hücrelerde başlar. Bu tip hücrelerde başlayan safra kesesi kanserine adenokarsinom adı verilir. Bu terim, bir mikroskop altında incelendiğinde kanser hücrelerinin ortaya çıkış şekline değinmektedir.

Safra kesesi kanseri riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL