TİROİD KANSERİ

Tiroid kanseri, tiroid hücrelerinde, boynunuzun tabanında, Adem elması hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bez oluşur. Tiroidiniz kalp atış hızınızı, kan basıncınızı, vücut ısısını ve kilonuzu düzenleyen hormonlar üretir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tiroid kanseri yaygın olmasa da, oranlar artmaktadır. Ülkemizdede bu kanserin sıklığı giderek artmaktadır. Doktorlar bunun yeni teknolojinin geçmişte bulunmamış olabilecek küçük tiroit kanserleri bulmasına izin vermesi olduğunu düşünüyor.

Çoğu tiroid kanseri vakası tedavi edilebilir.

BELİRTİLER

NEDENLER

Tiroid kanserine neyin neden olduğu net değil. Tiroid kanserinizdeki hücreler genetik değişiklikler geçirdiğinde (mutasyonlar) tiroid kanseri oluşur. Mutasyonlar hücrelerin hızla büyümesine ve çoğalmasına izin verir. Hücreler, normal hücreler gibi, ölme yeteneğini de kaybeder. Birikmiş anormal tiroid hücreleri bir tümör oluşturur. Anormal hücreler yakın dokuları istila edebilir ve vücut boyunca yayılabilir.

TİROİD KANSER TÜRLERİ

Sahip olduğunuz tiroid kanseri türü, tedavi ve prognozu belirler. Tiroid kanseri türleri şunlardır:

RİSK FAKTÖRLERİ

Tiroid kanseri riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

KOMPLİKASYONLAR

Tedaviye rağmen, tiroid kanseriniz çıkmış olsa bile, tiroit kanseri geri dönebilir. Mikroskobik kanser hücreleri çıkarılmadan önce tiroidin ötesine yayılırsa bu gerçekleşebilir.

Tiroid kanseri nüks edebilir:

Yineleyen tiroid kanseri tedavi edilebilir. Doktorunuz tiroid kanseri nüksünü kontrol etmek için periyodik kan testleri veya tiroid taraması önerebilir.

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL