YEMEK BORUSU KANSERİ

Özofagus kanseri, boğazınızdan midenize uzanan uzun, içi boş bir tüp olan yemek borusunda ortaya çıkan bir kanserdir. Özofagusuz, boğazınızın arkasından yuttuğunuz yiyeceğin mideye taşınmasına yardımcı olur. Özofagus kanseri genellikle özofagusun içine giren hücrelerde başlar. Özofagus kanseri özofagus boyunca herhangi bir yerde olabilir. Kadınlardan daha fazla erkek özofagus kanseri alır. Özofagus kanseri, dünya çapında kanser ölümlerinin en yaygın altıncı nedenidir. İnsidans oranları farklı coğrafi bölgelere göre değişmektedir. Bazı bölgelerde, yüksek özofagus kanseri vakaları, tütün ve alkol kullanımına veya özel beslenme alışkanlıklarına ve obeziteye bağlanabilir.

BELİRTİLER

Özofagus kanserinin belirtileri ve semptomları şunlardır:

Eğer Barrett özofagusu teşhisi konulduysa, özofagus kanserine yakalanma riskinizi arttıran ve primer asit reflü nedeniyle artmış olan prekanser bir rahatsızlık varsa, doktorunuza durumunuzun kötüleştiğini gösteren sinyal ve belirtileri sorun.

Özofagus kanseri taraması, Barrett’s özofagusu olan hastalar haricinde, diğer kolay tanımlanabilir yüksek riskli grupların yokluğu nedeniyle rutin olarak yapılmamaktadır. Barrett’s özofagusunuz varsa, doktorunuzla taramadaki avantajları ve eksileri tartışın.

NEDENLER

Özofagus kanserine neyin neden olduğu tam olarak net değildir.

Özofagus kanseri, özofagusunuzdaki hücreler DNA’larında hatalar (mutasyonlar) geliştirdiğinde ortaya çıkar. Hatalar hücrelerin büyümesini sağlar ve kontrolden ayrılır. Biriken anormal hücreler, özofagusta, yakın yapıları istila etmek ve vücudun diğer bölümlerine yayılmak için büyüyebilen bir tümör oluşturur.

ÖZOFAGUS KANSERİ TÜRLERİ

Özofagus kanseri, dahil olan hücre tipine göre sınıflandırılır. Sahip olduğunuz özofagus kanseri türü, tedavi seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olur. Özofagus kanseri türleri şunlardır:

RİSK FAKTÖRLERİ

Özofagusunuzun kronik tahrişinin özofagus kanserine neden olan değişikliklere katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Özofagus hücrelerinde tahrişe neden olan ve özofagus kanseri riskinizi artıran faktörler şunlardır:

KOMPLİKASYONLAR

Özofagus kanseri ilerledikçe, aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

ÖNLEME

Özofagus kanseri riskini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL