DUODENAL ANAHTAR / DİYABET CERRAHİSİ

Duodenal switch; biliyopankreatik diversiyon olarak da bilinir, iki ana adımı içeren daha az ağırlık kaybı prosedürüdür. İlk adım, sleeve gastrektomidir, daha sonra, bağırsağın uç kısmını midenin yanındaki duodenuma bağlayarak bağırsağın çoğunluğunu atlayarak yeni bir yol yapılır. Duodenal switch, ne kadar yiyebileceğinizi sınırlar ve proteinler ve yağlar dahil olmak üzere besinlerin emilimini azaltır.

Duodenal switch ameliyatı çok etkili bir işlem olsa da, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği gibi riskleri sleeve gastrektomiye göre  daha fazla taşır. Bu prosedürü, vücut kitle indeksi (VKİ) 50’den büyük olan kişiler için öneriyoruz.

NEDEN YAPILIR

Duodenal switch, aşırı kilo vermenize ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ağırlığa bağlı sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için yapılır:

RİSKLER

Herhangi bir büyük ameliyatta olduğu gibi, duodenal bir switch hem kısa vadede hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturur.

BPD / DS ile ilişkili riskler, herhangi bir abdominal cerrahiye benzemektedir ve şunları içerebilir:

NASIL HAZIRLANIR

Bir duodenal switch ameliyatına uygun olduğunuza karar vermemiz durumunda , klinik ekibimiz size ameliyat için nasıl hazırlanacağına dair talimatlar verecek, bu da ameliyat öncesi çeşitli laboratuvar testleri ve muayeneleri de içeriyor.

DİĞER ÖNLEMLER

Bir fiziksel aktivite programı başlatmanız ve tütün, alkol kullanımını durdurmanız gerekebilir.

NE BEKLİYORSUNUZ

Duodenal switch prosedürü hastanede yapılır. Hastanede kalış süreniz kişisel iyileşmenize bağlı olacaktır. Bu prosedür genellikle laparoskopik olarak yapılır, hastanede kalış süresi yaklaşık 3 gün ile 5 gün arasında değişir.

PROSEDÜR SONRASI

Bir duodenal anahtar prosedüründen hemen sonra, mide ve bağırsaklarınız iyileşmeye başladıkça sıvı gıda ile beslenebilir, ancak katı yiyecekler başlangıçta beslenemeyebilirsiniz . Daha sonra, diyetisyenimiz tarafından size verilen sıvılardan saflaştırılmış yiyeceklere yavaşça değişen özel bir diyet planı uygulayacaksınız. Bu diyet, yumuşak yiyecekleri yavaş yavaş bütünleştirerek sıvı gıdalar ile beslenmeyi içerir.

Ameliyat sonrası diyetiniz ne yiyebildiğiniz ve ne içebileceğiniz konusunda belirli sınırlarla oldukça kısıtlı olmaya devam edebilir. Doktorunuz, multivitamin, kalsiyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere ameliyat sonrası vitamin ve mineral takviyeleri almanızı tavsiye edecektir. Bunlar, mikrobesin eksikliğini önlemek için hayati öneme sahiptir, ancak hepsi laboratuar testleri ve kan çalışmaları ile belirlenecektir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, bir BPD / DS’den sonraki ilk üç ila altı ay içinde vücudunuzun hızlı kilo kaybına tepki verdiği için değişiklikler yaşayabilirsiniz:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL