MİDE BAYPASI

Gastrik bypass, mideden küçük bir kese oluşturmayı ve yeni oluşturulan keseyi doğrudan ince bağırsağa bağlamayı içeren bir kilo kaybı ameliyatıdır. Mide bypassından sonra, yutulan yiyecekler midedeki küçük torbaya ve daha sonra doğrudan ince bağırsağa girecek ve böylece midenizin büyük kısmını ve ince bağırsağınızın ilk bölümünü atlatacaktır.

NEDEN YAPILDI

Gastrik bypass, aşırı kilo vermenize yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ağırlığa bağlı sağlık sorunları riskinizi azaltmak için yapılır:

KİMİN İÇİN UYGUNDUR

Aşağıdaki durumlarda gastrik bypassın kliniğimizde uygulanabileceği sadece bir seçenek olduğunu hatırlamak önemlidir:

Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksektir. VKİ’niz 35 ila 39.9 (obezite), ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi ciddi bir kiloyla ilişkili sağlık sorununuz var.

RİSKLER

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, gastrik bypass ve diğer kilo kaybı ameliyatları hem kısa vadede hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Gastrik bypass ile ilişkili riskler, herhangi bir abdominal cerrahiye benzemektedir ve şunları içerebilir:

NASIL HAZIRLANIR

Mide bypasına hak kazanırsanız, klinik ekibimiz size ameliyat için nasıl hazırlanacağına dair talimatlar verecektir, buna ameliyat öncesi çeşitli laboratuvar testleri ve muayeneler dahildir.

DİĞER ÖNLEMLER

Ameliyattan sonra, bir fiziksel aktivite programı ve personel diyetisyenimiz tarafından size verilen bir diyet dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Bu diyet, yeterli miktarda vitamin ve mineral aldığınızdan emin olarak kalori alımınızı düzenleyecektir.

PROSEDÜR SONRASI

Gastrik bypass ameliyatından sonra, size sıvı bir diyet verilecek, katı yiyeceklere izin verilmeyecektir. Bu midenizin ve bağırsağınızın iyileşmesine izin verecektir. Daha sonra, sıvılardan saf gıdalara kadar yavaş yavaş mezun olmanıza yardımcı olacak personel içi diyetisyenimiz tarafından size verilen özel bir diyet ile devam edeceksiniz.

Ayrıca, demir, kalsiyum ve B-12 vitamini içeren bir multivitamin de dahil olmak üzere, cerrahi sonrası vitamin ve mineral takviyeleri de almanızı öneririz. Bu vitaminler ameliyat sonrası yapılan laboratuvar çalışmalarına göre belirlenecektir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, gastrik bypasstan sonraki ilk üç ila altı ay içinde vücudunuzun hızlı kilo kaybına tepki verdiği için değişiklikler yaşayabilirsiniz:

SONUÇLAR

Gastrik bypass uzun süreli kilo kaybı sağlayabilir. Kaybettiğiniz kilo miktarı, diyetinizi ve yaşam tarzınıza yaptığınız değişiklikleri ne kadar sıkı takip ettiğinize bağlıdır. İki yıl içinde fazla kilonuzun yüzde 60’ını veya daha da fazlasını kaybetmenin mümkün olduğu görülmüştür.

Kilo kaybına ek olarak, gastrik bypass bazı durumlarda iyileşebilir veya hatta bazı durumlarda aşırı kilolu olmakla ilişkili sorunları çözebilir:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL