TÜP MİDE AMELİYATI

Dikey sleeve gastrektomi olarak da bilinen sleeve gastrektomi, kliniğimizde uygulanan başka bir cerrahi kilo kaybı prosedürüdür. Bu prosedür tipik olarak, laparoskopik olarak gerçekleştirilir; bu, üst karın bölgesindeki birçok küçük insizyondan küçük aletlerin yerleştirilmesini içerir. Sleeve gastrektomi sırasında, midenin yaklaşık yüzde 80’i çıkarılır ve bir muzun boyutu ve tüp şeklinde bir mide bırakılır. Midenizin boyutunu sınırlamak, tüketebileceğiniz yiyecek miktarını kısıtlar. Buna ek olarak, prosedür kilo kaybına yardımcı olan hormonal değişiklikleri gerektirir. Aynı hormonal değişiklikler, yüksek tansiyon ya da kalp hastalığı gibi aşırı kilolu olmanın beraberinde getirdiği rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur.

NEDEN YAPILDI

Sleeve gastrektomi, aşırı kilo vermenize yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ağırlığa bağlı sağlık sorunları riskinizi azaltmak için yapılır:

KİMİN İÇİN

Sleeve gastrektomi genellikle diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı geliştirerek kilo vermeyi denedikten sonra yapılır.

Genel olarak, eğer sleeve gastrektomi ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir:

Vücut kitle indeksiniz (BMI) 40 veya daha yüksektir (aşırı obezite). VKİ’niz 35 ila 39.9 (obezite), ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi ciddi bir kiloyla ilişkili sağlık sorununuz var. Bazı durumlarda, VKİ’niz 30 ila 34 arasındaysa ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa, belirli kilo kaybı ameliyatı için uygun olabilirsiniz.

RİSKLER

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, sleeve gastrektomi hem kısa hem de uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturmaktadır.

Sleeve gastrektomi ile ilişkili riskler şunları içerebilir:

NASIL HAZIRLANIR

Sleeve gastrektomiye hak kazandığınızda, klinik ekibimiz size ameliyat için nasıl hazırlanacağı konusunda talimatlar verecektir. Bu çeşitli laboratuvar testleri ve sınavları içerir.

NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Sleeve gastrektomi hastanede yapılır. İyileşmenize bağlı olarak, hastanede kalış süresi bir ila iki veya üç gece sürebilir.

PROSEDÜR SONRASI

Sleeve gastrektomiyi takiben, ilk diyetiniz sadece sıvılardan oluşur, daha sonra yavaş yavaş saflaştırılmış gıdalar diyetinize dahil edilir. Hastalarımız, yaşam tarzınıza ve beslenme gereksinimlerinize uygun bir diyet oluşturmak için personel içi diyetisyenimiz ile çalışacaktır.

Günde iki kez bir multivitamin almanız, günde bir kez kalsiyum takviyesi yapmanız ve yaşam için ayda bir kez B-12 vitamini enjeksiyonu yapmanız gerekebilir. Ancak, bu ameliyat sonrası laboratuvar çalışmalarınıza tamamen bağlıdır.

SONUÇLAR

Sleeve gastrektomi uzun süreli kilo kaybı sağlayabilir. Kaybettiğiniz kilo miktarı, yaşam tarzı alışkanlıklarınızdaki değişime bağlıdır. İki yıl içinde fazla kilonuzun yaklaşık yüzde 60’ını veya daha fazlasını kaybetmek mümkündür.

Kilo kaybına ek olarak, sleeve gastrektomi, aşırı kilolu olma ile ilgili koşulları iyileştirebilir veya çözebilir:

Randevu Alın

Randevunuzu iletişim sayfamızdaki formunu kullanarak oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL