top of page

BLOG

Aklınıza Takılan Ne Varsa Burada

13.jpg

Pankreas Kanseri Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bölgesel damar yayılımı olan Pankreas Kanseri hastalığının tedavisinde daha önceleri cerrahi planlanmaz ve kemoterapi ve radyoterapi ile sadece palyatif bir tedavi düşünülür iken artık yetkin merkezlerde gerekirse damar rezeksiyonları ve greft ile damar onarımları yapılarak kanserli dokunun tam olarak çıkarılmasına çalışılmakta ve hastalar bu tedaviden oldukça fazla fayda görmektedirler.

8.jpg

Endoskopisiz Mide Balonu Mümkün!

Fazla kilolarınız var ama cerrahi yöntemle değil cerrahi dışı yöntemle zayıflamak istiyorsunuz. Bu durumda genel cerrahdan yardım istediğiniz de 2 seçeneğiniz mevcut. Ya mide balonu taktıracaksınız ya da mide botoksu... Her iki uygulamada da sedasyon alarak endoskopik işlem yapmanız gerektiğini biliyorsunuz öyle değil mi? Ama yanıldınız mide balonu uygulaması artık kliniğimizde endoskopiye ve sedasyona ihtiyaç duyulmadan yutulabilir balonlarla mümkün.

1-.jpeg

Pankreas Kanseriyim Önce Kemoterapi Mi Olmalıyım Yoksa Ameliyat Mı?

Pankreas kanserinde özellikle ileri evre hastalarda cerrahi şansını arttırabilmek yada o anki şikayetleri azaltabilmek için kemoterapi uygulanabilir. Fakat yapılabiliyor ise öncelikli tedavi cerrahi olmalıdır.

Kanser sistemik bir hastalıktır. Evresi çok önemli olmak ile birlikte, karın içerisinde veya akciğerlerde sonrasında metastaz görülme olasılığı vardır. Operasyon sonrasında da devamlı takiplerinin yapılması gerekir. 

1.jpg

Pankreas Kanserinin Genetik Geçişi Var Mı?

Pankreas baş kısmında gelişen kanserlerde yapılan ameliyat '' Whipple Ameliyat'''ı olarak adlandırılır ve pankreas'ın baş kısmı, Midenin bir kısmı, oniki parmak bağırsağının bir kısmı ve safra yollarının bir bölümünün çıkarılmasını kapsar. Oldukça komplike ve komplikasyon riski yüksek olan bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ortalama 20 günü bulabilmektedir. Bu süre komplikasyon gelişirse uzayacaktır.

bottom of page